Zdrowa Łapa – Rehabilitacja psów i kotów, BIEŻNIA WODNA Rzeszów

Zadzwoń do nas

726 688 883, 663 334 010

Bieżnia wodna – po co? kiedy? jak to działa?

Bieżnia wodna – po co? kiedy? jak to działa?

Co to jest ta bieżnia wodna i w jakim celu się ją stosuje?


Bieżnia wodna działa tak samo jak zwykła bieżnia, jednak ma jeden bardzo ważny element dodany – wodę, w środowisku wodnym czujemy się lżejsi, łatwiej nam wykonywać ćwiczenia, jesteśmy
rozluźnieni ponieważ otacza nas ciepła przyjemna woda. Tak samo jest u psów, w wodzie w zależności od zanurzenia zwierzaki czują się lżejsze od 10% (zanurzenie do kostek) do nawet ponad 60 (zanurzenie po stawy biodrowe), co za tym idzie stawy są odciążone, czyli można wyrabiać masę mięśniową bez nadmiernego przesilania stawów. Ponadto jeżeli chodzi o zabiegi w bieżni wodnej, woda
ma temperaturę od 28 stopni celcjusza (dla psów sportowych) do nawet 35 stopni celcjusza (dla psów z problemami neurologicznymi), co za tym idzie ciepła woda i ruch tak jak pisałam wcześniej powoduje rozluźnienie mięśni, a także pozytywnie działa na układ krwionośny.

W bieżni wodnej wzmacniamy mięśnie, które naturalnie są używane podczas chodzenia, ponieważ po niej pies chodzi, a nie pływa. Ponadto w bieżni wodnej jesteśmy w stanie skorygować nieprawidłowe, patologiczne ruchy poprzez odpowiedni dotyk, ucisk, przypięcie w trakcie chodzenia. Przed bieżnią wodna zawsze wykonujemy masaż rozgrzewający, przygotowujący mięśnie do pracy.

Ile trwają zabiegi w bieżni wodnej?


Zabiegi w bieżni wodnej trwają od 5minut do 30 minut.

Dlaczego tak krótko? Ponieważ w wodzie, wszystkie mięśnie są stale angażowane, nie przerwany chód w wodzie powoduje zmęczenie. Zabiegi są z czasem wydłużane, gdy widzimy, że pies jest już zmęczony przerywamy zabieg.
Zazwyczaj pierwszy raz na bieżni trwa do 10 minut, przy kolejnych zabiegach wydłużamy czas bieżni o około 5 minut, zawsze zależy to od indywidualnych zdolności oraz jednostki chorobowej psa. Dlatego nie wsadzamy pieska na bieżnie i nie zostawiamy go tam, żeby sobie pochodził, ale zawsze zoofizjoterapeuta jest przy zabiegu, gdy trzeba skraca lub przedłuża zabieg, koryguje patologiczne ruchy,
lub w przypadku psiaków z niedowładem niejednokrotnie porusza kończynami za zwierzaka, lub stymuluje odpowiednie nerwy, aby pies chodził prawidłowo.

Co po bieżni? Mój pies będzie mokry…


U nas w gabinecie, zwierzaki po bieżni wodnej wycieramy ręcznikami po czym suszymy suszarką groomerską, aby zwierzaki nie przeziębiły się po wyjściu od nas, oczywiście jeżeli właściciel psa sobie tego nie życzy nie musimy tego robić, ale zawsze, gdy temperatura na zewnątrz jest niska, czyli gdy jest zimno, rekomendujemy wysuszenie psiaka.

Kiedy stosujemy zabiegi w bieżni wodnej?

  • po zabiegach ortopedycznych
  • przy niedowładzie kończyn
  • po operacji kręgosłupa
  • przy zmianach zwyrodnieniowych stawów

Tagi :

bieżnia wodna,bieżnia wodna dla psa,rehabilitacja kotów,rehabilitacja psów,zoofizjoterapia

Udostępnij :

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ostatnie nowości

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami i zarejestruj się na wizytę!