Zdrowa Łapa – Rehabilitacja psów i kotów, BIEŻNIA WODNA Rzeszów

Zerwane więzadło w kolenie – operacja i co dalej?

Zerwane więzadło w kolenie – operacja i co dalej?

Bardzo ważnym elementem w powrocie do zdrowia naszych pupili po operacji zerwanego więzadła krzyżowego w kolanie jest rehabilitacja.

 

Rehabilitacja w przypadku zerwania więzadła zawsze jest dostosowywana do danego pacjenta. Nie ma jednej skutecznej metody, przepisu, który można stosować zawsze po operacji.

 

Fizjoterapeuta układając plan rehabilitacji bierze pod uwagę temperament zwierzaka, jego aktualny stan zdrowia, możliwości czasowe oraz finansowe właściciela. Dopiero na tej podstawie po wywiadzie z właścicielem, zapoznaniem się z kartą informacyjną dotyczącą operacji i zbadaniu pacjenta palpacyjnie, czyli własnymi rękami, sprawdzając, w którym miejscu Waszego pupila boli, w którym miejscu występują spięcia mięśni oraz powięzi, czy nie doszło do kompensacji związanych z długotrwałym odciążaniem kończyny (bolesne, spięte miejsca w innych rejonach ciała niż powstały uraz), jest w stanie dobrać odpowiednie zabiegi oraz zalecić określone ćwiczenia, które właściciel może wykonywać w domu.

 

Rehabilitację w przypadku zerwanego więzadła krzyżowego można rozpocząć już na drugi dzień po operacji, nie oznacza to, że już na drugi dzień będziemy wykonywać wszystkie dostępne zabiegi, ćwiczyć ze zwierzakiem na piłkach, wsadzać go na bieżnie itd. Zazwyczaj pierwsze dni po operacji skupiamy się na działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym, później stopniowo włączamy kontrolowany ruch i ćwiczenia, które mają na celu ponownie nauczyć zwierzaka poprawnie chodzić na czterech nogach, a także pracujemy nad elastycznością blizny.

 

Dlaczego to takie ważne?

 

Ponieważ jeżeli Wasz pupil nie będzie poprawnie układał łapy, powstaną kompensacje, czyli zmiany w innych partiach ciała, zmienia się wtedy ułożenie całego tułowia oraz rozłożenie ciężaru ciała, a ponadto dochodzi do zaników mięśniowych oraz przykurczu mięśni podnoszonej do góry kończyny.

Co za tym idzie jeżeli spotkamy się rok po operacji, a Wasz pupil w tym czasie cały czas będzie odciążał łapkę po operacji to po pierwsze rehabilitacja będzie trwała dłużej, co naraża Pana/Panią na większe koszty, po drugie zwierzak będzie cierpiał, bo zaczną go boleć plecy i pozostałe trzy łapki, no i przede wszystkim jest narażony na urazy więzadeł, stawów i mięśni w kończynach, które są przeciążone.

Rehabilitant w takim przypadku będzie musiał po pierwsze rozpracować przykurcze w operowanej kończynie, po drugie zmniejszyć kompensacje w pozostałych miejscach, a następnie nauczyć Waszego pupila poprawnie chodzić. Dlatego jeżeli Twój piesek lub kotek jest po takiej operacji umów się na wizytę do zoofizjoterapeuty, pomoże Ci to zaoszczędzić cierpienia Twojego pupila i zapewni szybszy powrót do zdrowia, do Waszych codziennych rytuałów, do wspólnych spacerów po lesie, do zabawy z piłeczką, ograniczy lub całkowicie zlikwiduje konieczność przyjmowania środków przeciwbólowych.

Tagi :

operacja zerwanego więzadła u psa,rehabilitacja psów,Rehabilitacja zwierząt,tplo,tta,zerwane więzadło u psa,zoofizjoterapia

Udostępnij :

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *