Zdrowa Łapa – Rehabilitacja psów i kotów, BIEŻNIA WODNA Rzeszów

Hydroterapia

Zabiegi /

Hydroterpia

Zabiegi

Hydroterapia

Powszechnym leczeniem stosowanym w rehabilitacji zwierząt przy zwyrodnieniach stawów lub rekonwalescencji po zabiegach ortopedycznych jest używanie bieżni wodnej.

Założeniem bieżni wodnej jest wypór wody, czyli to, że ćwicząc w wodzie zwierzę czuje mniejszy ciężar ciała w zależności o wysokości wody. Użycie bieżni wodnej może być korzystne w niektórych przypadkach, lecz w rzeczywistości bieżnia wodna jest nadmiernie wykorzystywana i stosowana jako magiczny sposób dojścia zwierzaka do formy.

W większości przypadków, nawet przy schorzeniach kręgosłupa i niedowładach kończyn znacznie szybciej i z lepszą jakością chodu zwierzaki dochodzą do siebie bez zastosowania bieżni wodnej w programie rehabilitacji.

W Zdrowej Łapie odeszliśmy od stosowania bieżni wodnej w rehabilitacji z kilku powodów: Rehabilitacja to znacznie więcej niż jeden rodzaj leczenia, a bieżnia wodna to tylko jeden mały element układanki.

Jest przydatna w niektórych przypadkach, ale ma również wiele swoich pułapek takich jak np. Stopniowe obciążenie: Przyjęło się, że bieżnia wodna pomaga zwiększać siłę mięśni zarówno po zabiegach ortopedycznych jak i podczas leczenia innych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Jednak dobrze już wiemy z medycyny sportowej, że aby dodać siły i zwiększyć masę mięśniową, mięśnie i ścięgna muszą być stopniowo obciążane coraz większym ciężarem. Np. gdy idziesz na siłownie nie pracujesz nad zwiększeniem siły swoim mięśni na bieżni, tylko robisz to stopniowo zwiększając ilość obciążenia np. podnosząc hantelki lub używając masy ciała aby stworzyć opór (pompki, przysiady, podciąganie) Ta sama koncepcja budowania siły dotyczy zwierząt.

Czy w takim razie można zwiększyć masę mięśniową za pomocą bieżni wodnej? Oczywiście, że tak, jeżeli mamy do czynienia z bardzo osłabionym zwierzakiem, gdy jedyną formą rehabilitacji jest chodzenie w wodzie, można zaobserwować niewielki przyrost masy mięśniowej, ale również bardzo szybko osiągamy maksimum możliwości które możemy osiągnąć dzięki chodzeniu w wodzie. Pacjenci są również wtedy narażeni na występowanie urazów wynikających z przeciążenia ze względu na powtarzalny charakter chodu i coraz dłuższe dystanse. Wszelkie programy dla ludzi zawsze przewidują różnoraką aktywność np. chodzenie, bieganie i trening siłowy, aby pomóc w zapobieganiu urazom i długotrwałemu dobremu samopoczuciu.

Kolejną pułapką bieżni wodnej jest promowanie i pogłębienie nieprawidłowego chodu. Jeżeli pacjent ma nieprawidłowy chód z jakiegokolwiek powodu, nie ma sensu budowanie wytrzymałości przy jednoczesnym pogłębianiu nieprawidłowego chodu. Zoofizjoterapeuta ma za zadanie najpierw ocenić pacjenta, aby określić przyczyny nieprawidłowego chodu, a następnie wyeliminować problem przed budowaniem wytrzymałości, oraz nauczyć i "zaprogramować" prawidłowego chodzenia.

Czy zatem bieżnia wodna może pomóc w korygowaniu chodu? W niektórych przypadkach tak, ale tylko wtedy gdy terapeuta jest w bieżni wodnej wraz z pacjentem i manualnie koryguje nieprawidłowe ruchy.

W Zdrowej Łapie korygujemy dysfunkcje ruchowe poprzez terapie manualne, ćwiczenia terapeutyczne, masaże oraz terapie fizykoterapeutyczne (laseroterapia, ultradźwięki, magnetoterapia), oraz wiele innych metod.

Nie oznacza to, że bieżnia wodna nie ma swoich zalet i nie może być częścią udanego planu rehabilitacji. Problem jest w tym, że plany rehabilitacji nie są uniwersalne, każdy pacjent jest inny i indywidualnie przez nas traktowany, a bieżnia wodna nie jest magicznym sprzętem, z którego skorzysta każdy pacjent. Może i powinna być stosowana, gdy jest to właściwe dla pacjenta. Rzeczywistość jest jednak taka, że wraz ze wzrostem zainteresowania rehabilitacją zwierząt oraz powstawania kolejnych gabinetów, nastąpiło nadmierne wykorzystywanie tej metody rehabilitacji.

Mamy nadzieję, że te informację będą pomocne w zrozumieniu dlaczego nie stosujemy w gabinecie bieżni wodnej, za to mamy wiele innych metod pomagających przywrócić Twojego pupila do sprawności i poprawić jego komfort życia.